SWIFT-оплата за експортні операції: яка сума включається до доходу «єдинника»?

На валютний рахунок ФОПа на ІІІ групі ЄП надійшла сума по виставленому рахунку на 1000 євро. Розглянемо два випадки: сума надійшла в повному обсягу і надійшла не вся сума, наприклад, 960 євро.

Надійшла сума в повному обсязі

Відповідно до пп. 292.1 ПКУ, доходом платника на ЄП для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Оскільки наш дохід виражений в іноземній валюті, то він перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на дату отримання такого доходу
(пп. 292.5 ПКУ).

Пунктом 292.6 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата
надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата
підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів
(робіт, послуг).

Припустимо, що платіж ми отримали 01.06.2021 р. Курс євро НБУ станом на 01.06.2021 р. становив 33,5116 грн. за 1 євро.

Зверніть увагу: у курсі НБУ після крапки вказані 4 цифри замість 2-ох у комерційних курсах. Всі 4 цифри важливі при розрахунку еквіваленту за курсом Національного банку.

Отже, дохід у національній валюті = 1000 євро * 33,5116 = 33511,60 грн.

Таким чином, у декларацію записуємо Дохід у розмірі 33511,60 грн. станом на 01.06.2021 р.

Надійшла сума за вирахуванням банківської комісії

На ваш рахунок надійшло не 1000 євро, а сума, зменшена на суму банківської комісії. Наприклад, 960 євро. Умовні 40 євро банк утримав з вас за послуги переказу.

Комісія була списана в закордонному банку клієнта і в банку ФОП ніяк не відображена. Яка сума включається до доходу "єдинника"?

Податківці в листі від 05.05.2017р. № 67/ІПК/13-01-13-01-17 зауважують, що у разі отримання за контрактом виручки в іноземній валюті за надані товари (роботи, послуги) доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є вся сума коштів (з врахуванням комісії, утриманої банком), що надійшла на валютний рахунок, перерахована у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Нацбанком України на дату отримання валюти.

Аналогічної позиції ДПІ дотримується також і в іншому листі від 07.06.2017р. №519/Р/99-99-13-01-02-14/ІПК, де зазначено, що положеннями пп. 292.11 ПКУ визначений перелік сум, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку. Вказаний перелік не містить суми комісії, яка зараховується банківській установі за обслуговування платежів.

Отже, податківці в обох листах доходять висновку, що "єдиноподатник" має включити до складу доходу всю суму отриманої іноземної валюти (включаючи суму комісії, яка була утримана банківською установою) – тобто суму, яка була зафіксована в інвойсі. Зазначена сума валюти перераховується у гривню за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання валюти.

І в другому випадку у декларацію записуємо Дохід у розмірі 33511,60 грн. станом на 01.06.2021 р.

Чи можна зменшити дохід, а відповідно і податкове навантаження?

Ми визначились, що всю суму виставленого рахунку платник єдиного податку повинен декларувати. Отже єдиним легальним варіантом зменшити суму є договір із клієнтом-нерезидентом або усна з ним домовленість (якщо рівень вашої співпраці дозволяє це зробити), де витрати на банківські послуги (банківську комісію) клієнт бере на себе. І в рахунку (інвойсі) вже буде вписана сума (у нашому випадку 960 євро), яка реально прийде на наш рахунок. А комісію сплатить клієнт. І в дохід ви собі поставите еквівалент 960 євро на дату отримання: 960 євро * 33,5116 = 32171,14 грн.

Після отримання коштів на валютний рахунок, ви ще сплатите комісію за обмін на Українській міжбанківській валютній біржі і комісію за зняття готівки. Але це вже зовсім інша історія...

На завершення наведемо FAQ про SWIFT-платежі від найбільшого українського банку, який також є лідером у міжнародних платежах - Приватбанку:

1. Які призначення платежів краще зазначати?

Якщо відправник – фізична особа: «приватний переказ», «переказ другу», «переказ родичу» (зазначити ступінь споріднення).

Якщо відправник – юридична особа: «зарплата», «виплата гонорару».

2. Яку картку банк рекомендує для отримання SWIFT-платежів?

Якщо плануєте знімати кошти, вибирайте Картку для виплат: зарахування – 0,5% від суми; зняття – без комісії

Якщо плануєте здійснювати безготівкові витрати, вибирайте картку «Універсальна»: зарахування – без комісії; зняття – 1% від суми.

3. Які тарифи на зарахування?

Зарахування відбувається за тарифом картки одержувача. Банк не стягує додаткової комісії за зарахування SWIFT-платежів.

4. У якій валюті має бути картка?

Для автоматичного зарахування SWIFT-платежів в USD/EUR/RUB рекомендуємо зазначати в реквізитах, що надаються відправнику, картку у валюті платежу. Якщо валюта платежу екзотична (PLN – польський злотий, NOK – норвезька крона, GBP – фунт, CZK – чеська крона, CHF – швейцарський франк, GBP – англійський фунт стерлінгів), то слід зазначати картку в гривні.

Бухгалтерська компанія «Облік» веде бухгалтерію за вас.

Записатись на зустріч

Залиште свої контактні дані і наш менеджер зв'яжеться з вами.